WordPress Kategori Eklemeleri

Son dönemde daha da fazla yaygınlaşan açık kaynak kodlu WordPress de kategori eklemelerinin nasıl yapıldığı merak konusu olmuştur. WordPress kategori ekleme konusunda tam bilgi sahibi olmayan kişiler için pratik birkaç adımı anlatmak istiyoruz. Blog sol köşesinde yer alan yazılar bölümünden kategori kısmı ilk olarak seçilmesi gerekmektedir. Kategori seçim işlemi tamamlandıktan sonra ise en alt bölümde kategori isim bölümü çıkacak. “İsim” kısmına, url uzantınızı “Kısa isim” alanına yazın ve Altta görülen Yeni Kategori Ekletuşuna basarak da ekleme işlemine kesintisiz bir şekilde devam edin.Tüm bu işlemi yapmanızın ardından ise yeni kategori eklemeniz sağ köşe de yer alacaktır.Aynı zamanda eklediğiniz kategorilerde görünüm menüler kısmından da düzenleyebileceksiniz.

WordPress platformunda kategori ekleme işlemi son derece basit olduğundan dolayı kategori eklemeleri yapacak kişiler de hiçbir şekilde zorluk çekmeden gerçekleştirecektir. Üstelik bu işlemin çok fazla vaktinizi de almayacağını söyleyebiliriz. Kategorinin yanı sıra isterseniz de wordpress ortamında alt kategori de çok rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bu sayede sayfanızın alt bölümünde de istediğiniz açılır menüler yer almış olacaktır. Aynı zamanda wordpress altında yer alan kategoriler kısmına göz attığımız da ise “WordPress” sayfası altındaki kategoriler “WordPress’e Giriş, WordPress Tema Yapısı, XAMPP Kurulumu” sayfalarından oluştuğunu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Hem yazılar da hem de sayfalar da istediğiniz alt kategorileri çok kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Eğer yazılar kısmında alt kategori oluşturmak istiyorsanız Kontrol Panel–>Yazılar–>Yeni Ekle sırasıyla denildikten sonra ise sayfanın sağ tarafındaki “Kategoriler” alanından ayarlamanızı da hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik bu alanda ki seçenekleri de değiştirerek kendi isteklerinize göre de gönül rahatlığı ile düzenleyebilirsiniz.

Eğer ki ben sayfalar da alt kategori oluşturmak istiyorum diyorsanız bu sefer de yapacağınız işlem sırasıyla Kontrol Panel–>Sayfalar–>Yeni Ekle denildikten sonra ise sayfanın sağ tarafındaki “Sayfa Özellikleri” alanından istediğiniz ayarlamaları sorunsuz bir şekilde gerçekleştireceksiniz. Bu sayede hem sayfa hem de yazı alt kategorilerini tamamlamış olacaksınız diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir