TİŞÖRT BASKILARI

  Tişörtler spor ve rahat kıyafetler olmalarının yanı sıra çeşitli mesaj ve süs amaçlı desen ve resimleri de içerdiklerinden çok tercih edilmektedir. Penye kumaş ve düz bir zemine sahip olması ile tişörtler baskı için son derece uygundur.

Tişört baskısı aparatlar yardımıyla, transfer kâğıtları ile veya makineler yardımıyla yapılabilir. Anadolu baskı tekniğini yüzlerce yıldır başta yazmalar olmak üzere kullanmaktadır. Tişörtler de elle baskı yapmaya elverişli ürünlerdir. Yöntemde tişörtün üzerine elle veya kalıplarla işlenecek yazı, desen veya resimler kuruduktan sonra bir ütü yardımıyla renkler sabitlenir. www.baskilitisort.info

Ütü ile tişörtün arasına renksiz bir bez konur ve ütü bunun üzerinden yapılır. Transfer baskı metodundaysa bir çeşit kâğıt üzerinde ki çıkarılabilir desen kâğıttan ayrılarak tişörtün üzerine aktarılır. Bu aktarım sırasında hava kabarcıklarının kalmamasına dikkat edilir. Yine aktarımın tam olarak istenilen alana yapılmasına çalışılır. Yine ütüleme metodu ile renkler sabitlenir. Bu şekilde baskı yapmak hem kolay hem de zevkli bir uğraşıdır.

Baskılı tişört çok sayıda ve ticari amaçla elde edilecekse baskı makinelerinden yararlanılır. Makineye önceden yüklenmiş veriler tişörte kolayca aktarılır. Öncelikle tişört, makinenin tablasına düzgün bir şekilde yerleştirilir. Tam bir sabitleme sağlamak için kasnak kullanmak daha iyi bir sonuç vermektedir. Bu tip tekli ürün baskı makinelerinde çok özel ve renkli tasarımlar yapmak mümkündür.

Yine kabartmalı modeller de yapılabilir. Çok sayıdaki tişörte aynı anda baskı yapan makineler de vardır. Bu makineler bir bilgisayara bağlı yazıcılar şeklinde çalışmaktadır. Defalarca tişörtlerin üzerinde çeşitli renkleri sırasıyla kullanarak desenleri çıkarmaktadırlar. Bu hazır renkler kendi kartuşları ile makineye bağlanan ek parçalardır ve bir renk bitince yenisiyle değiştirilebilir.

Baskılı Tişört baskı yöntemlerinde renklerin daha uzun süre canlı kalabilmesi için uygulanan boyaların kalitesi, boya püskürtme sıklığı ve uygun sıcaklık koşullarında renk sabitleme işlemleri rol oynamaktadır. Kaliteli baskıların diğerlerinden biraz daha pahalı olmasının en büyük nedeni de bu özelliklere sahip olmalarıdır.

Toptan Baskılı tişört her yaşta giyilmesi zevkli olan bir kıyafettir. Günümüzde istek sahipleri kendi arzularına göre yazı veya desenler içeren baskılı tişörtler yaptırmaktadır. Bu tişörtlere bazen sevdiklerine sevgi, sitem veya alay mesajları yazdırdıkları gibi tüm topluma da genel mesajlar vermektedirler. Örneğin “zorla güzellik olmaz”, “bu da sana kapak olsun”,” öpme beni” gibi mesajlarla ünlülerin resimleri, bayrak, Atatürk, çocuklarının resimleri gibi. www.vizyonbaski.com.tr

Tişört baskılarında her türlü veri bilgisayar ortamından aktarıldığı için çekilen resimlerden de baskı yaptırılabilir. Resim bilgisayara yüklendikten sonra gerekli düzenlemeler yapılır ve ek yazılar üzerine eklenir. Bu şekilde tişört hazırlatıp hediye etmek son yıllarda özellikle gençler arsında rağbet görmektedir.

Baskılı tişörtlerle tüm topluma da çeşitli mesaj verilebilir. Bunlar istek sahibinin sözleri olduğu gibi, özlü sözler veya atasözleri arasından da seçilebilir. Yine doğa resimleri, karikatürler, müzik gruplarının veya logolarının resimleri gibi sınırsız bir alanda baskı metodu kullanılabilir.

Genç çiftlerin bir birini tamamlayan tişörtler bastırdıkları da olur. Örneğin birinin üzerinde “tencere yuvarlanmış” ve tencere resmi, öbürünün üzerinde “kapağını bulmuş” ve kapak resmi gibi. Bu dizaynlar kişilerin yaratıcı zekâlarıyla ilgili olarak çeşitlenmektedir.

Baskılı tişörtler her renk alt zemin üzerine uygulanabilir. Siyah, beyaz, mavi kısacası her renk tişörte baskı yapılabilir. Burada dikkat edilecek nokta alt zeminle kullanılan renkler arasında ki uyumdur. Örneğin beyaz tişörte beyaz baskı yapılırsa görünmez. Yıkama sırasında tişörtü ters çevirmek, kısa yıkama programlarını ve ılık su tercih etmek renklerin ömrünü uzatacaktır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir