Tesbih Nasıl Yapılır?

Geçmişten günümüze gelen ve hala yaygın olarak kullanılan tesbih özellikle kullanılacak malzeme seçeneklerine göre farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Tek tek aşamalardan geçirilen malzemeler tespih yapımı için hazır hale getirilerek bu şekilde farklı modeller oluşturmak için kullanılan iplere dizilmektedir. İlk aşamada yapılacak olan kesme işleme ile belirlenen kalınlıkta malzemeler testere kullanılarak ölçüm yapıldıktan sonra kesilmektedir.

Kesme işleminin tamamlanmasının ardından tespih yapımı için uygun hale getirilmek istenen malzemeler yuvarlama işlemi yapılarak yuvarlak hale getirilmektedir. Daha sonrasında malzemelerin ipe geçirilmesi için ortasından delinmesi gerektiğinden delme işlemi yapılmaktadır. Malzemelerin tespih yapımı için hazırlanması aşamaları arasında tornada işleme işlemi yapıldıktan sonra cilalama işlemine geçirmektedir. Cilalama işleminin tamamlanmasının ardından malzemeler tespih yapımı için hazırlanmış olurlar.

Tesbih İpe Dizme

Tek tek aşamalardan geçirildikten sonra hazırlanmış olan farklı malzeme seçenekleri tesbih yapımı için uygun hale getirildikten sonra ipe dizme işlemi yapılmaktadır. Özellikle kullanılacak olan malzeme seçeneklerine göre değişecek aşamalar sayesinde yuvarlak veya farklı şekillerde hazırlanacak olan taşlar tek tek ipe dizilerek bu şekilde farklı modellerde tespih yapımı tamamlanmaktadır.

Dizme işlemi tane seçimi ve detaylara dikkat edilmesi gerektiğinden ustalık isteyen bir iştir. Bu konuda ustaların elinden çıkan modeller daha dikkat çekici ve gösterişli olduğundan tespih kullanmayı tercih edenlerin ilgisini çekmektedir. Yapılacak olan ustalık sırasında özellikle el işi tesbihler etkili olduğundan bu durumda bütün aşamalar ustalar tarafından yapılarak hazırlanmaktadır.

El İşi Tesbihler

Tespih yapmak ustalık isteyen işlerden biri olduğu için bu konuda özellikle ustaların hazırlamış olduğu modeller farklı ve kaliteli seçim yapmak isteyenlerin dikkatini çekmektedir. Tam anlamıyla el işi yapılan özel tasarımlar sayesinde farklı seçimler yapmak isteyenler için birbirinden farklı model seçeneğini hazırlanmaktadır.

Ustası tarafından hazırlanmış olan tespih modellerinde her aşama tek tek itina ile yapılmaktadır. Seçilmiş olan malzemeye göre yapılacak olan işlemler tek tek yapılarak bu şekilde malzemeler tespih yapımı için uygun hale getirilmektedir. Daha sonrasında farklı malzeme seçenekleri renklerini veya modellerine göre birleştirilerek ortaya farklı görünümlerde modeller çıkartılmaktadır.

Site Adresi: https://www.inantesbih.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir