Mars Yolculuğu Devam Ediyor

NASA geçen günlerde bir basın toplantısı yapacağını ve Mars ile ilgili olarak çok büyük bir gizemi açıklayacaklarını duyurmuştu. Yapılan bu basın toplantısı ile beraber çoğu kişi, sadece bu iki şeyin açıklanacağını düşünüyordu. Mars’ta yapılan çalışmalar ile su bulunmuş olması herkeste büyük bir heyecan yarattı.

Gezegende Su Bulundu

Gezegende bulunan su hiçbir şekilde küçümsenecek miktarlarda yer almıyor. Bilim adamlarının ve konuyla açık bir şekilde ilgilenenler, bu keşfe oldukça şaşırmış olarak yer alıyor. Bunun nedeni gezegen konumu bakımından sıvı suyun bölgede yer alabilmesi için oldukça soğuk olarak yer alıyor. Fakat bu duruma rağmen gezegende yer alan suyun varlığısudan daha fazlasına ışık tutabiliyor.

 

Çorba Teorisi

Bilindiği üzere şu anda kabul görmüş evrim teorisine göre dünya üzerinde yer alan bütün canlılar birbirlerinden evrimleşerek gelişti. Evrim teorisinin kalıntı ve fosillere göre geliştiriliyor. Fakat teorinin açıklamakta zorlanmakta olduğu kısım ise ilk canlılığın başlangıcı olarak yer alıyor. Bu durumu açıklamak adına bilim adamları farklı teorileri ortaya koydu. Gezegenimizde bulunan hayatın bir meteorda bulunmakta olan mikropla taşınması teorisi ve çorba teorisini savunuyor.

 

Su Neden Önemli

 Çorba teorisine göre belirli maddelerin karıştırılması ile oluşan bir karışıma enerji vermekle bu maddeler beraber işlemeye başlıyor. Bu bölümde bahsedilen enerji durumu gezegenlerde yer alan doğal yollarla oluşan yıldırımlar tarafından yapılıyor. Teoride yer alan belirtilene göre ilk oluşan yapı RNA sarmalıdır. RNA’nın zaman geçtikçe oluşan değişimden sonra DNA ile beraber yavaş yavaş canlılarda oluştu. Düşünülen bu teorinin bilinçli bir şekilde yapılmasından beri kabul gören teori olarak yer almaktadır.Bazı bilim insanları, insanların eski zamanlarda Mars‘ta yaşadıklarını ve gezegenin daha sonra dünyaya taşındığını iddia ediyor.

 

Mars’ta Yaşam Alanı Oluşturma

İnsanoğlunun uzaya olan merakı asırlar öncesine dayanmaktadır. Nitekim bu alanda bulunan bazı bulgular da bunu doğrular nitelikte. Dünyanın haritası, güneş sisteminin çizilmesi, gezegenler hakkındaki tahmini bulgular da günümüzdeki bilgilerle neredeyse birebir aynı durumda. Bu nedenle insanların merakı gelişen teknolojiyi de kullanarak uzaya yolculuk yapmaktır. Bilim adamlarının açıklamalarına göre Dünya insanlara yeterli gelmeyeceği için Mars’ta yaşam alanı kurulması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Mars Yolculuğu Devam Ediyor” için bir yorum

  • 27 Haziran 2016 tarihinde, saat 09:12
    Permalink

    vaaoov çok ilgi çekiciydi teşekkürler 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir