Kablosuz Ağlar Yeteri Kadar Güvenli mi?

Günümüzde artık internet ile kullandığımız bir çok cihazımız mevcut. Bilgisayar, telefon, tablet vb. Cihazlar haricinde artık televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi makinelere kadar internet bağlantısı girmiş bulunmakta. Tabi bu cihazların çoğuna internet bağlantısı yaparken kablosuz ağ bağlantısını tercih ediyoruz. Peki, bu kablosuz ağ bağlantıları yeteri kadar güvenli mi?

Geçmişte kablosuz ağ bağlantıları hedef alınarak bir çok güvenlik açığı bulunmuştu. Kötü niyetli kişiler bu açıkları kullanarak oldukça yüksek zararlara neden oldular. Ancak son zamanlarda keşfedilmiş bir güvenlik açığı herkesi tedirgin etti. Çünkü kablosuz ağ bağlantıları çıktığından itibaren daha böylesi bir güvenlik açığı meydana gelmemişti. Tesadüfen fark edilen bu güvenlik açığı sizin tüm bilgilerinizi tehdit ediyor. Üstelik ağ bağlantınızın şifresini dahi bilmesine gerek yok. Sadece neredeyse tüm işletim sistemlerini kapsıyor. Öncelikli olarak ağınızın kapsama alanında bulunulması gerekiyor. Sonrasında ağınıza yapılan küçük bir saldırı ile ağa bağlı olan cihazlar görülüyor. Ardından şifrenize bile gerek duymadan kişi o an telefonda girdiğiniz şifrelere, yazdığınız yazılara, açtığınız web sitelere kadar neredeyse tüm bilgilerinize erişebiliyor.

Güvenlik için ne yapmak lazım?

Öncelikli olarak cihazlarınızı bu tarz saldırı ve açıklardan korumak amacıyla mümkünse etkili bir anti virüs yazılımı tercih etmek gerekiyor. Aynı zamanda cihazlarınıza yüklediğiniz uygulamalara dikkat etmeniz, geliştiricileri belli olmayan ve güven vermeyen uygulamaları yüklememeniz gerekiyor. Ayrıca cihazlarınızın güncelleştirmelerini sürekli takip edip cihazlarınızı güncel tutmanız gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir