Hisse Senedi ile Sahip Olunan Haklar Neler?


Viop Nedir, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası demektir.

Anonim ve sermaye şirketlerinin ortaklarına sermaye paylarını verdiği resmi kağıt olan hisse ile sahip olduğunuz haklar olacak.

Peki, hisse ile voip sahip olacağınız haklar neler? Aldığınız hissesinin size sunduğu ne gibi sorumluluklar olacak? Tüm bunlara dair bilgiler verildiğinden, rahat bir şekilde senedin size sunmuş olduğu sorumlulukları yerine getirebilirsiniz.

Senedin Getirdiği Hak ve Sorumluluklar

Hisse senedinin alınması ve voip yatırımı ile birlikte sahip olduğunuz haklar var. Aşağıda bu haklar açıklaması ile birlikte veriliyor. Sizin herhangi bir sorunuz olması halinde, verilen bu bilgiler üzerinden yanıtını alacaksınız.

  • Sözleşme Şartlarına Uyma Sorumluluğu: Senet almanız halinde, sözleşme şartlarına uyma sorumluluğunuz olacak. Hisse senedinin sahibi olarak, ortaklık sözleşmesinde belirtilen ve altında imzası olduğu tüm kurallara uymak zorunda olacaktır.
  • Temettü Hakkı: İkinci olarak senet sahibinin sorumluluğu altına girdiği hak altında temettü hakkı olacak. Bu hakkın diğer adı kar payıdır. Yani hisse senedinin ait olduğu şirket kat elde ettiği zaman, hisse senedi oranında kardan pay alması haktır. Fakat şirket karından kanuna ayrılması gereken miktar ayrılmadığı sürece temettü hakkı kişiye verilmez. Yani kar payı dağıtılmaz.
  • Taahhütleri Yerine Getirme Sorumluluğu: Hisse senedi sahibi olan kişi, şirket kuruluşundan ve sermaye arttırılması sırasında taahhüt ettiği bedeli zamanında ödemek zorunda olacaktır. Bunun için direkt olarak taahhüt yerine getirme sorumluluğu olacaktır.
  • Rüçhan Hakkı: Şirketin bedelli sermaye arttırması durumuna gitmesi halinde, mevcut ortakların paylarını alma hakkı saklı olacak. Bu haktan ortakların faydalanması için eski hisse senedinin SPK tarafından belirtilen bu süreç içinde ibraz edilmesi gerekiyor.
  • Bilgi Alma Hakkı: Bilgi alma hakkı hisse senedi sahibi olan kişinin hakkıdır. Yani hissesi olan kişilerin her zaman şirket hakkında bilgi edinmesi mümkün olacaktır.
  • Yönetime Katılma ve Oy Verme Hakkı: Elbette yatırımcının sahip olduğu senet, şirket yönetim kurulu seçimlerinde seçmen ya da aday olarak yer alması için yeterli olacaktır. Elbette bu durum elde olan hisse senedinin payı ile orantılı olabilir.
  • Sır Saklama Sorumluluğu: Aynı zamanda hisse senedi olan kişinin her zaman şirket sırlarını saklamaları ve açıklamamaları gibi bir yükümlülüğü olacaktır.

Yukarıda verilen hak ve sorumluluklar kapsamında hisse senedi almak ve haklarını temin etmek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir