Google ve İtalya Arasında Vergi Anlaşması

Dünyanın en çok bilinen ve en çok kullanılan arama motoru Google, İtalyan makamlarına vergi ödeyecek. İtalyan kaynaklarından alınan bilgilere göre, Google İtalyan Vergi Kurumu olduğu bilinen Agenzia delle Entrate adlı kuruma vergi ödeyecek. Google tarafından ödenmesi gereken verginin 306 milyon Euro olduğu bilgisine de ulaşıldı. Bunun yanı sıra alınan bilgilere göre 306 milyon Euro, Google’in İtalya’da faaliyet gösterdiği 2002 yılları ile 2015 yılları arasının vergi borcu olduğu öğrenildi.

İtalyan Vergi, Kurumu Direktörü Rosella Orlandi, bu konuda bir açıklamaya gitti. Bu durumun devletin kaynaklarını geliştirmek için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten Orlandi, bu sonucu elde etmek ve Google ile anlaşma yapmak için bütün bir ekip olarak çok fazla çalıştıklarını ifade etti. Durumun getirileri üzerine detaylı bir analiz yapan Direktör, sonuçtan memnun olduklarını açıkladı. Durumun getirilerinin yalnızca devlet açısından değil, pek çok yönde önemli olduğunun altı çizildi. Google ve İtalya arasında vergi borcuna ilişkin yapılan düzenlemeler uzun zamandır devam ediyordu.

Google ve İtalya arasında meydana gelen bu durum, nihayet çizme kavuştu.  İtalya’nın Milano Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan düzenlemede Google’a vergilerini düzenli ödemesi gerektiğini bildiren bir resmi ihtar çekilmişti. Bunun yanı sıra Google, 2008 ile 2013 yılları arasında da İtalya ile mahkemelik olmuş, bunun sonucunda da 318 milyon Avro ceza ödemek durumunda kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir