Geleceğin Yapay Zekaya Sahip İşlemcileri

İşlemci dendiğindi an akla ilk gelen firma kesinlikle “Intel” firmasıdır. Donanımdan hiç anlamayan kişiler bile gerek masaüstü bilgisayar kasalarının üstünde gerekse dizüstü bilgisayarlarının üstünde “Intel” etiketlerini kesin görmüşlerdir. Intel, en köklü işlemci üreticisidir. Bugüne kadar işlemci cihazlarımızın olmaz olmazı işlemci konusunda her zaman yenilikleriyle cihazlarımızı geliştirmişlerdir.

Intel firmasının son yaptığı girişim ile akıllarda meraklar uyanmaya başladı. Intel, yapay zeka destekli yonga firması “Nervana” isimli şirketi satın alarak işlemcilerinde bundan sonra yapay zekanın da etkili olacağının sinyallerini vermeye başladı. Tabi donanım tutkunları bu tarz bir adımla gelebilecek gelişmeleri şimdiden tahmin etmeye başladılar. Bugüne kadar işlemciler her zaman için bizim verdiğimiz komutları en hızlı şekilde yerine getirmekle yükümlüydüler. Kendi başlarına bişeyler yapmak onları aşacak olan bir durumdu. Ancak Intel’in geliştireceği yeni “NNP” teknolojisi ile bilgisayarların çevrelerinde olup bitenlere göre veya cihaz kullanımına göre işlemler yapabileceği dönemlere bizi oldukça yaklaştırdığını söyleyebiliriz.

Yeni geliştirilen Nervana isimli işlemci serisi çok yüksek hızlara ulaşabilmek için güçlü bağlantılara sahip. Bu bağlantılar sayesinde yüksek performans gerektiren makine ve robotik alanlarında öğrenme tabanlı işlemciler ile çok yüksek hızlara ulaşılabileceği iddia ediliyor. Bu sayede özellikle robotik alanlarda yazılım konusunda sınırların daha da fazla zorlanabileceği ve robotik yapay zekanın çok daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkabileceğini görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir