Avukat Serdarhan TOPO

 

Teknolojinin ve dolayısıyla da bilişimin son kullanıcıya hitap etmesi yani bilişimin alnında insanların sosyal açıdan kullanıyor olması ister istemez konuya hukuksal bir boyut kazandırıyor. Bu nedenle üzerine çalışmalar yapılıp yeni kanunlar çıkarılmaktadır.

Bilişim Hukuku ve Avukatların Görevleri

Hal böyle olunca hukuksa alan derinleşiyor ve dolayısı ile işin uzmanı avukatlar bu alanlarda hizmet vermeye ve insanları bilişim hukuku konusunda bilgilendirmeye çalışıyorlar. Bilgilendirme demişken, Baronun ve avukatların bilişim hukuku konusunda çok güzel çalışmaları var. Hem sürekli konferanslar, mail bültenleri, oturumlar ve zirveler düzenleyerek hem ücretsiz hem de dolu dolu bilgiler vermektedir. Buna bir örnek Bilişim Hukuku Etkinlikleri örnek gösterilebilir. Hatta bazı avukatlar sitelerinde soru sorma bölümleri oluşturarak internet kullanıcılarının hem internet siteleri üzerinden hem de sosyal medya aracılığı ile sorularına cevaplar vermektedir. Hatta insanları bilinçlendirmek ve bilinçli internet kullanıcıları oluşturmak için bu alanda kurulmuş bir topluluk dahi var, ismi ise Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı. İnternet sitelerini takip ederek bir çok konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Av. Serdarhan TOPO ve Hukuksal Süreçler Hakkında

Konu hakkında Topo Hukuk bürosu kurucusu Av. Serdarhan Topo ile yaptığımız bir söyleşide Av. Serdar Han Topo insanların internet kullanımında hukuksal açıdan pek bilinçli olmadıklarını, bazen farkında olmadan suç dahi işleyebileceklerini ifade etti. Bazen sosyal medya sitelerinde yapılan bir yorumun bazı durumlarda hakaret sayılabileceğini, yorum yapılan kişinin gerekli hukuksal süreçleri takip ederek yorum yapanın hapse girmesini ve tazminat ödemesini gerektirecek durumlara yol açabileceğini belirtti. Sosyal medya ve iletişim araçları olan sms, whatsapp, skype gibi teknolojiler üzerinden en basit bir argo ifadeyle büyük bedeller ödenebileceğini ifade eden Av. Serdarhan Topo, merak edenlerin de kendi sitesi üzerindeki Avukata Sor sayfasından soru sorabileceklerini de belirtti.

Avukata Sor Sistemi Nedir?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bir çok kişi istemeden dahi olsa internet ortamında hukuksal açıdan sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunların büyük bir kısmın sosyal medya olayları teşkil etmektedir. Bu nedenle insanlar genellikle işi bilen birisine soru sorma ihtiyacı hissederler. Bu ihtiyacı girebilmek adına Avukata Sor uygulamaları yapılmakta, bu alanda internet sitelerinde hizmetler sunulmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Av. Serdar han Topo‘nun sitesindeki Avukata Sor sayfasıdır. Bu hizmet ile Topo Hukuk Bürosu örnek teşkil eden bir hizmetle insanlara bilgi vererek internetteki bu bilinçsiz kullanım sonucu oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçme konusunda çaba göstermektedir. Topo Hukuk Bürosu sitesini ziyaret ettiğiniz zaman anasayfada Avukata Sor sayfasını görebilirsiniz ve burada dilediğiniz bilişim hukuku alanında sorunuzu sorarak bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Medya ve Etkin Kullanımı

Sosyal medya siteleri mevcut internet siteleri arasında en çok trafik alan yani en çok ziyaret edilen internet siteleridir. Bu açıdan insanların doğrudan etkin bir biçimde kullanılması nedeniyle ve insanın doğası gereği siyasi tartışmalar, kişisel görüş farklılıkları, spam ve fake hesapların amacının dışında kullanımları gibi daha bir çok sayabileceğimiz yüzlerce sorun barındırıyor.

Yine söyleşimizde Topo Hukuk Bürosu kurucusu Av. Serdarhan Topo insanların sosyal medyayı kullanırken her zaman dikkatli olmasını, kişisel hakaret ve ithamlara girecek şekilde ifadeler kullanmamasını ve eğer kendileri bu durumu yaşarsa dilekçe ile savcılığa başvurarak bu durumda haklarını sonuna kadar aramalarını en doğru karar olduğunu belirtti.

Mail Kullanımı ve Spam Mailler

Günümüzde artık mail kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle mail üzerinden dolandırıcılık, reklam ve pazarlama gibi bir çok alan potansiyel teşkil etmektedir. Hatta bu durum öyle boyutlara ulaşmıtır ki mail adreslerine gelen maillerin yaklaşık %98’i spam maillerden oluşmaktadır. Kimisi reklam yapmak için mail gönderirken kimisi de dolandırıcılık niyeti ile mail atmaktadır. En çok insanların mail üzerinden ikna edildiği ve tuzağa düşürüldüğü konu ise fatura ödeme yöntemidir. Her mail sahibi mutlaka bir GSM operatöründen hizmet aldığı için dolandırıcılar bu GSM operatörlerinden mail geliyormuş görüntüsü vererek mail kullanıcısının kimlik ve kredi kartı bilgilerini çalmaktadır.

Bu konuda da Topo Hukuk Bürosu kurucusu Av. Serdarhan Topo mail kullanıcılarının gelen maillere çok dikkat etmesi gerektiğini, en ufak bir dikkatsizlik sonucu ağır sonuçlar doğacağını belirtirken dikkat edilecek hususlardan birisi olarak maillerin fatura ödeme sistemi olarak gerçekten kullanılan GSM firmasının sitesine mi yoksa başka siteye mi yönlendirdiğine dikkat edilmesi geretiğini vurguladı. Ayrıca Av. Serdarhan Topo kart bilgileri girilen internet sitesinin adres çubuğunda kutlaka ama mutlaka https ibaresnin bulunması gerektiğini söyledi. https ibresinin ne olduğunu da söyleyen Av. Serdarhan Topo bu tür sitelerin SSL güvenlik sertifikasına sahip olduğunu ve girilen bilgileri şifreleme ile güvenlik altına alındığını, kart bilgilerinin yalnızca ilgili bankanı görebilediğini belirtti. Ayrıca Av. Serdarhan Topo her sitenin https ibaresini barındırmasının da güvenlik için yeter konuşul sayılamayacağını mutlaka kullanılan sitelere kart bilgileri girilmeden kontrol edilmesi gerektiğini de vurguladı.

Bu yazıyı hazırlamamızda bize destek olan ve bilgilerini esirgemeyen Topo Hukuk Bürosu ve Av. Serdarhan Topo’ya teşekkür ediyoruz. Merak ettiğiniz ve konu hakkında yazı yazılmasını istediğiniz konuları iletişim kısmından bizlere iletebilirsiniz.

İnternet ve Bilişim hukukunun artık gereklilikten çıkıp ihtiyaç olduğu bu dönemde verilen söleşileri ve yapılan konferansları takip etmekte, bu konuda yazılmış dökümanları, kitapları ve özellikle makaleleri de okumakta fayda var.

Yukarıda verdiğimiz bu video ile bilgilerinizi daha iyi pekiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir