Bataryasız Telefon İcat Edildi

Washington Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar tarafından prototipi üretilen bataryasız telefon şarj ihtiyaçlarımıza cevap olabilecek mi? Özellikle akıllı telefonlara geçilmesiyle birlikte şarj ihtiyacı son derece önemli bir hale gelmiştir. Telefonların boyutları büyüse de incelmeleri ve daha çok özelliği bünyelerinde barındırmaları telefonların şarjının bir gün dahi yetmesine mani olmaktadır. Adeta kablo ve prizlere bağlı olarak yaşadığımız bu dönemde bataryasız telefonun adının dahi zikredilmesi son derece heyecan vermektedir.

Nasıl Çalışıyor

Araştırmacılar bu prototip ile Skype üzerinden görüşme yapmayı başardılar. Telefonun kendisini şarj edebilmesi için görüşmenin devam etmesi gerekmekte. Görüşme esnasında elde edilen titreşimler sayesinde enerji üreten bu telefon 3.5 voltluk enerji ile çalışabilmektedir.

Ancak bu telefon il görüşme yapabilmek için telsizlerde olduğu gibi konuşma ve dinleme butonlarına basmak gerekmektedir. Bu sayede görüşmeler gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca telefonun radyo sinyallerini de sorunsuz bir şekilde alabilmesi için kendine has bir merkez tasarımı yapıldı.

Video Aktarımı

Bataryasız telefon ile telefon görüşmesi sorunsuz bir şekilde yapılırken araştırmacılar şimdi de bu telefonun kullanıldığı bir video aktarımını devreye sokmaya çalışıyorlar. Eğer bu durumda başarılı bir şekilde gerçekleştirilir ise bataryasız telefon alanında son derece büyük adımların atıldığını söyleyebiliriz.

Başlangıç için oldukça sevindirici olan bu haberlerin önümüzdeki zaman içerisinde artarak devam etmesini bekliyoruz. Böylelikle teknolojide yeni bir çağa giriş yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir